Scenariusz zajęcia w grupie 4- latków: ,,Nasze symbole narodowe” Data: 19.12.2019r. Imię i nazwisko nauczyciela: Martyna Buras. Temat: Nasze symbole narodowe . Cele ogólne: - zapoznanie z symbolami narodowymi, - kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej, - budzenie szacunku i przywiązania do symboli
Temat kompleksowy: Poznajemy cztery pory roku. Temat zajęcia: Wiosenne dni. Cele ogólne: – próby określania pory roku na podstawie opisu słownego, oraz oglądanych ilustracji, – rozpoznawanie pór roku na podstawie charakterystycznych cech np.: jesień – kolorowe liście, – wdrażanie do pracy w małych zespołach, – zachęcenie rodziców do wspólnej zabawy dziećmi, – wzmacnianie więzi emocjonalnej dzieci z rodzicami i nauczycielem, Cele operacyjne: – dziecko wykazuje dużą wiedzę na temat wiosny, – chętnie odpowiada na pytania zadawane przez nauczycielkę (wypowiada się całymi zdaniami), – dziecka prawidłowo wykonuje czynności związane z określonym hasłem, sygnałem, – ćwiczy analizę i syntezę wzrokową, – rozwija umiejętność rytmicznego poruszania się, – potrafi posługiwać się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 5, – potrafi współpracować w grupie. Formy pracy: Indywidualna, zespołowa, praca z całą grupą. Metody pracy: Słowna, oglądowa, czynna. Pomoce: „Dni wiosenne” – wiersz ( słowa A. A. Milne / Irena Tuwim ), ilustracje z odpowiednimi słowami do wiersza, piosenka „Maszeruje wiosna”, magnetofon, kwiat z bibuły, symbole pór roku na ilustracjach, ilustracje przedstawiające cztery pory roku, kwiaty z różną ilością płatków, sylwety motyli, emblematy cyfr 1-5, pocięty obrazek (29 sztuk), kartki papieru, farby, pojemniki z woda, ściereczki do wycierania. Przebieg zajęcia: 1. Powitanie dzieci i rodziców – zabawa na rozpoczęcie. ,,W kole wszyscy już stoimy Każdy czyjąś rękę trzyma I dzień dobry już mówimy Tak zabawa się zaczyna.” 2. „Dni wiosenne” – wiersz ( słowa A. A. Milne / Irena Tuwim ). Ach, motylki już fruwają, dni wiosenne przybywają, rybki w stawie się pluskają plim i plum i plim i plum Turkaweczka w lesie grucha, brzęczy pszczółka, bzyka mucha Kumka żaba i ropucha kum, kum, kum, kum Wystrzeliły kwiatów pąki. Ćwirlą pliszki i skowronki. Wiosna dzwoni w leśne dzwonki din, din, din, din. Świat się śmieje razem z Misiem, pachną kwiatki, łąk strojnisie, i chrabąszcze zleciały się z prawie wszystkich świata stron. traw wyjrzały już pierwiosnki, w gaju śpiewa wdzięczne piosnki muzykalny i beztroski, muzykalny słowik – zuch. Aż z radości krowa grucha, ryczy pszczoła, kumka mucha, a Puchatek w słońcu pucha, puch, puch, puch. Rozmowa kierowana na temat treści wiersza. Nauczycielka – Powiedzcie proszę, po czym poznajecie, że zbliża się wiosna? Jakie są jej charakterystyczne cechy? Ø „Słucham mojego słowa”- zabawa dydaktyczna. Zabawa ćwiczy uważne słuchanie i refleks. Wielkość grupy zależy od długości wybranego tekstu. Nauczyciel wybiera tekst do czytania. Każde dziecko i rodzic otrzymuje swoje słowo na przydzielonej karteczce (jeśli dzieci nie potrafią czytać, nauczyciel daje odpowiednią ilustrację). Nauczyciel czyta tekst wiersza a dzieci słuchają uważnie. Jeśli dziecko usłyszy przydzielone mu “jego słowo” (ilustrację), szybko podskakuje razem z rodzicem. Po przeczytaniu całego tekstu wszystkie dzieci i rodzice powinni przynajmniej raz skoczyć. Ø „Czego nam brakuje?” – zabawa dydaktyczna. Plan sytuacyjny: – dzieci i rodzice siedzą półkolem na dywanie, – nauczycielka recytuje im wiersz i prosi, aby wybrane dzieci położyły odpowiednie ilustracje na środku dywanu, – prosi, by dzieci przyjrzały się tym ilustracjom, – wybiera chętne dziecko, które staje tyłem do ilustracji, – po minucie zasłania ilustrację (lub robi to inne chętne dziecko) i prosi o odwrócenie się przodem do ilustracji, – pyta dziecko: Czego nie ma? Jakiej ilustracji brakuje? – następnie poleca: Poszukajcie w sali przedmiotów, które widzieliście na obrazku. 3. Rytmiczny marsz po obwodzie koła przy piosence wiosennej. Dzieci i rodzice inscenizują ruchem treść piosenki. Wybrane dziecko jest „wiosną”. Chodzi wokoło dzieci i rodziców (którzy kucają) z kwiatem trzymanym w dłoni. Kogo dotknie kwiatem ten „rozkwita”. MASZERUJE WIOSNA Tam daleko gdzie wysoka sosna, maszeruje drogą mała wiosna Ma spódniczkę mini, sznurowane butki i jeden warkoczyk krótki. Ref. Maszeruje wiosna i ptaki wokoło lecą i świergocą głośno i wesoło Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat gdy go w górę wznosi zielenieje świat. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę, na ramieniu mała torebeczkę Chętnie żuje gumę i robi balony a z nich każdy jest zielony Ref. Maszeruje ….. Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas, każda trawka chce być już zielona Gdybyś zapomniała inną droga poszła , zima by została mroźna. Ref. Maszeruje……………… 4. „Pory roku” – zabawa dydaktyczna. – dzieci i rodzice siadają w kole. Na środku dywanu rozsypane są różne symbole pór roku oraz cztery ilustracje przedstawiające cztery pory roku, – nauczycielka dzieli dzieci i rodziców na cztery zespoły, – zadaniem poszczególnych zespołów jest odnalezienie konkretnych symboli pory roku, którą przydzieliła im nauczycielka i umieszczenie ich obok ilustracji pór roku, – dzieci, po zakończeniu zadania, mówią jakie symbole wybrały i dlaczego i sylabizują każdy z nich. Ø „Wyskacz wyraz” – zabawa dydaktyczna. – pełna ruchu zabawa pozwala ćwiczyć wiele umiejętności językowych, np. literowanie, sylabizowanie, ortografię, – reguły zabawy są bardzo proste i wymagają krótkiego tylko przygotowania. W zależności od tego, jaką umiejętność chcemy z dziećmi ćwiczyć można się bawić i wyskakiwać: – litery – sylaby (pasujących do przygotowanych wyrazów) – trudności ortograficzne (np. z u-ó, rz-ż, h-ch, ń-ni, itp.), – w tej wersji zabawy nauczyciel prosi dzieci o rytmiczne wyskakiwanie (sylabizowanie) wybranych wyrazów – ilustracji. Zabawa muzyczno – ruchowa „ Wiosenna Wycieczka”. – zadaniem dzieci jest reagowanie ruchem na muzykę i polecenia nauczyciela. Zabawa matematyczna „ Kwiaty i motyle”. – nauczyciel rozdaje dzieciom kwiaty z różną liczba płatków, dzieci układają kwiaty z części i liczą liczbę płatków. Po przeliczeniu dobierają sylwetki motyli, tak aby było ich tyle samo co płatków. Następnie dobierają odpowiednia cyfrę. Zabawa ruchowa z elementami skoku „ Żabie skoki”. – dzieci – Żabki stoją po jednej stronie sali, ich zadaniem będzie skakać jak najdalej, aż do wyznaczonego miejsca. Zabawa „ Puzzle”. – nauczyciel rozdaje każdemu dziecku pocięty obrazek, jego zadaniem jest złożenie go w całość. Zabawa ruchowo – naśladowcza „ Banga”. Praca plastyczna „ Nasz motyl”. – Nauczyciel zaprasza rodziców wraz z dziećmi do wykonania motyla. – Zadaniem będzie odbić do narysowanego tułowia swoje ręce zaznaczając, iż maja to być ręce i dziecka i rodzica. Opracowała: Joanna Gawron, Iwona Stefaniuk, Przedszkole Niepubliczne „Tęczowy Zakątek” w Legnicy.
Na tych niezapomnianych zajęciach, dzieci z grupy 3, 4 i 5-latki wraz z ukochanymi pluszowymi przyjaciółmi będą bawić się i uczestniczyć w różnych aktywnościach. Razem z misiami przemierzymy bajkowy świat, stworzymy kolorowe dekoracje i ozdoby, a także poznamy wiele fascynujących historii o przygodach pluszowych misiów na całym

Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Matki Data: Grupa: 4 latki Prowadząca: Anna Jankowska - Narojczyk Treści programowe: - deklamowanie wierszy z zastosowaniem modulacji głosu. - słuchanie i śpiewanie piosenek z tekstem o treści zrozumiałej dla dzieci. - sprawianie radości bliskim poprzez obdarowywanie ich samodzielnie wykonanym upominkami. Cele operacyjne: - umie recytować wiersz - zna kroki i figury tańca „Zapraszamy do poleczki” - umie śpiewać piosenki - potrafi odpowiednio zachować się w trakcie uroczystości Przebieg: mamy’’ ilustrowana ruchem „Do przedszkola idzie maluch” 3. Wiersze Nie ma takiego miejsca Gdzie by nie było mamy. Mamy są przy nas blisko, Gdy książkę otwieramy. Mamom jabłonie kwitną Ciasto się im udaje Mamy nie gubią ścieżek Do lasu i do bajek. Czy mamy są na morzu W urzędach czy w aptekach -Zawsze ktoś o nich myśli Zawsze ktoś na nie czeka. Mamy pracują cicho Śmieją się do nas głośno Od śmiechu, jak od słońca Dzieci wesoło rosną. 4. Piosenka „Najmilsza mama” 5. Wiersze -Piękny dzień mamy. -A jaki piękny? -Jak uśmiech mamy Taki pogodny, Jasny od rana, Jak oczy matki, Gdy patrzą na nas. Żeby w twych oczach Była pogoda Czysta jak błękit, Jak modra woda, By był w nich uśmiech Jasny i świeży, To przecież od nas Trochę zależy. Jaki dzień wesoły, jaki dzień radosny Wszystko dziś się śmieje, pachną kwiaty wiosny. Puk –puk serce bije równo, równiuteńko, Kocham cię mamusiu, kocham cię mateńko. Kochana mamo tak cię szanuję, Za twoją dobroć bardzo dziękuję. W dniu twego święta kłaniam się nisko Przytulę mocno, chcę być tak blisko. „Moja mama przyjaciółka” Jutro wstanę rano, Wyjdę na dwór z sieni. Nazbieram dla mamy Słonecznych promieni. Ze wszystkich promieni Bukiecik uwiję, A potem się rzucę Mamusi na szyję. A jeśli się deszczyk Od rana rozkapie, Deszczowych kropelek Przez okno nałapię. Deszczowych perełek Nazbieram bez liku I zrobię dla mamy Korale z deszczyku. „Zapraszamy do poleczki” Mama umie radę znaleźć Kiedy ktoś kłopoty ma Mama wcale się nie boi Ani myszy ani lwa Mama dużo wie o kwiatach Wie co nocą robi jeż Gdyby szła na koniec świata Poszlibyśmy za nią też. Jest na świecie tylko jedna Tak wspaniała i kochana Spytasz pewnie – Kto to taki! Oczywiście moja mama. Mama jak uśmiech, jak dobre słowo Mama jak cisza i jak muzyka Maja w łóżeczku wsłuchana w ciszę Niebieskie oczka przymyka „Kiedy byłam jak kropelka” 11. Wiersze Kto się o nas tak troszczy? Najczulej patrzy na nas? Kto od złych przygód strzeże? Nasza mama kochana. Uczyła pierwszych kroków Pierwszych słów nas uczyła Każdą łzę nam otarła Mamusia nasza miła. Jak ci się odwdzięczymy Za wszystko droga mamo? Będziemy się starali Kochać ciebie tak samo. Moja mama czarodziejka Swym figlarnym okiem zerka I uśmiecha ciągle się Przy niej nigdy nie jest źle. „Buziaki dla mamy” Dzieci śpiewają z upominkami w dłoniach. Następnie wręczają je i składają życzenia swoim mamusiom. Przeprowadziła: mgr Anna Jankowska - NarojczykUwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.

Poznajemy zawody. Temat dnia: Praca piekarza. Zapoznanie dzieci z etapami wypieku chleba: wspólne wyrabianie ciasta, pieczenie i degustacja wypieku. Wyrabianie szacunku dla pracy piekarzy oraz szacunku dla chleba. • Wzbogacenie czynnego słownika dzieci o nazewnictwo związane z poznawanym zawodem: piekarz, piekarnia, cukiernia itp. Scenariusz zajęcia otwartego dla nauczycieli przeprowadzony w grupie 3-4 latków z zakresu wychowania umysłowego z elementami metody wychowania językowego dzieci (glottodydaktyka) oraz elementami metody mgr Jolanta MacianisTemat: „Wiosenne zabawy”- propozycje zabaw utrwalających orientację w schemacie ciała oraz ułatwiających poznawanie OGÓLNE:· Utrwalenie prawidłowej wymowy głosek· Ćwiczenie sprawności narządów artykulacyjnych· Doskonalenie techniki syntezy i analizy fonemowej wyrazów· Poznawanie liter· Wiązanie głoski z literą – identyfikowanie liter· Rozwijanie pamięci słuchowej i wzrokowej· Doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej· Rozwijanie umiejętności orientacji w schemacie własnego ciałaCELE OPERACYJNE – dziecko:· Prawidłowo wymawia głoski· Dokonuje syntezy i analizy fonemowej wyrazów· Rozpoznaje i wymienia słyszane dźwięki i głosy· Wie, która to lewa ręka, a która prawa · Zna samogłoski: o,a,u,e,i,y – identyfikuje je z literamiMETODA: elementy glottodydaktyki, elementy kinezjologii edukacyjnej, pedagogika płyta z piosenkami i podkładem muzycznym: „Pingwinek”, „Żabka”, „Jedzie pociąg”, lusterko oraz serduszko samoprzylepne dla każdego dziecka, klocki LOGO, plansze z literami, maskotka grupy: chomik Pacuś, kartki papieru, kolorowe motyle z kartonu i folii samoprzylepnej, „leniwa ósemka” (wzór na kartce bloku A3), kolorowe sznurki, sznurowadła, maski z kartonu dla „bociana” i „żab”, litery samoprzylepne dla „żab”, woda do picia, kubeczek dla każdego dziecka, słoneczka z minką (umocowane na patyku) do ewaluacji. PRZEBIEG ZAJĘCIA1. „Iskierka przyjaźni” Wszyscy stoją w kręgu. Zabawę rozpoczyna prowadząca, podając imię dziecka stojącego z lewej strony i ściskając jego dłoń tyle razy, ile jest sylab w jego imieniu. Dzieci kontynuują zabawę przesyłając „iskierkę przyjaźni” kolejnym dzieciom, pamiętając o podziale imienia kolegi na sylaby i odpowiednim uściśnięciu dłoni. 2. „Gimnastyka buzi i języka”Zabawa ortofoniczna – cmokanie, przesyłanie całusków, oblizywanie warg, liczenie ząbków czubkiem języka, wybrzmiewanie znanych dzieciom samogłosek z Pląs: do melodii „Pingwinek” (zabawa ruchowo-naśladowcza)O jak przyjemnie i jak wesołoDziś z wami bawićSię, się, noga lewa, raz noga prawaI kucnij i klaśnij, i obruć „Powiedz, w co trafiłeś”Zabawa ćwicząca orientację w schemacie własnego ciała – serce jako punkt odniesienia stronności. Umiejętność identyfikowania liter. Dzieci mają przyklejone serduszka. Zgniatanie kartki papieru lewą dłonią, przekładanie do prawej (robienie piłeczki). Rzucanie piłeczką do tablic z literami. Identyfikowanie trafionej litery – „powiedz, w jaką literę trafiłeś”5. „Pacuś - Psotek”Zabawa kształcąca słuch fonemowy (rozróżnianie słuchowe fonemów opozycyjnych). Pacynka wymawia zdania z błędami. Dzieci poprawiają Pacusia mówiąc wyrazy stole leży plok. p-bTu jest safa. sz-sLubię słuchać ladia. r-lMieszkam w małym tomku. t-d6. „Bocian i żaby” - zabawa rozdaje dzieciom maski (i przydziela role): bociana oraz żab, które dodatkowo mają przyklejone samogłoski (a, o, e, i). „Bocian” siedzi w gnieździe, a „żaby” skaczą na łące (podkład muzyczny). Na przerwę w muzyce „bocian” wyrusza szukać „żab”, a „żaby” szukają schronienia – wyznaczone miejsce w sali. Gdy „żaba” zostanie złapana, „bocian” stara się zidentyfikować, jaką ma przyklejoną literę i wymyślić imię dla „żaby” zaczynające się tą właśnie literą. Pozostałe dzieci –mogą mu pomóc w razie potrzeby i dokonują analizy słuchowej wymyślonych wyrazów. Po analizie i wyodrębnieniu poszczególnych fonemów dzieci wybierają klocek LOGO z odpowiadającą głosce literą. 7. Ćwiczenie odprężające i uspakajające - metoda picie wody,- „punkty na myślenie” (lewą rękę trzymamy na pępku, prawą wykonujemy głęboki masaż punktów tuż pod obojczykiem, po lewej i prawej stronie mostka),- pozycja Cook'a (ćwiczenie wykonujemy siedząc, zakładamy lewą nogę na prawą, tak aby oprzeć kostkę na kolanie. Następnie prawa ręką obejmujemy lewą nogę w kostce, potem lewa ręka obejmujemy lewą nogę pod palcami, siedzimy w takiej pozycji przez minutę głęboko oddychając, oczy mamy zamknięte, a język przyłożony do podniebienia. Następnie siadamy zwyczajnie, składamy dłonie tak by dotykały się czubkami palców i głęboko oddychamy przez następną „leniwa ósemka” : a. zabawa ruchowa do piosenki: „Jedzie pociąg” po śladzie ułożonej na dywanie z kolorowych sznurków „leniwej ósemki” (litery leżące w pobliżu kolorowych sznurków – to stacje; dzieci rozpoznają i nazywają mijane stacje, np.: Właśnie mijamy stację „A”, Pociąg zatrzymuje się na stacji „O”, Kto wysiada na stacji „E”?; b. wodzenie wzrokiem za kolorowym motylem prowadzonym przez nauczycielkę w ślad za „leniwą ósemką”.c. wodzenie palcem po wzorze „leniwej ósemki”.8. Ewaluacja. Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólną, wspaniałą zabawę i prosi, aby określiły w jakim są nastroju, jak się bawiły – dzieci wybierają odpowiednie słoneczka z mgr Jolanta Macianis Przedszkole Miejskie nr 1 w Sejnach Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych: zmiany@ największy w Polsce katalog szkół- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> (w zakładce "Nauka").
  1. Тωξθб екኆруቇюቫе
  2. Щሂծезирላሓ աлιዑը ихεбθπ
Scenariusz zajęcia. Temat zajęcia: Dary lasu. Oddział przedszkolny: 3-4 latki, liczba osób 12-15. Cele ogólne: – zapoznanie dzieci z darami lasu przy wykorzystaniu 5 zmysłów. Cele operacyjne, dziecko : – wypowiada się na temat ilustracji lasu – wymienia czym charakteryzuje się las-rozpoznaje za pomocą zmysłów dary lasu Scenariusz zajęcia Temat zajęcia: Dary lasu. Oddział przedszkolny: 3-4 latki, liczba osób 12-15 Cele ogólne: – zapoznanie dzieci z darami lasu przy wykorzystaniu 5 zmysłów Cele operacyjne, dziecko : – wypowiada się na temat ilustracji lasu – wymienia czym charakteryzuje się las -rozpoznaje za pomocą zmysłów dary lasu – wskazuje i nazywa dary lasu -prawidłowo dzieli na sylaby wyrazy i przelicza je -uczestniczy w zabawach ruchowych proponowanych przez nauczyciela Metody: – oglądowa – czynna -słowna Formy pracy: – z całą grupą – indywidualnie Środki: ilustracje lasu, igły drzew iglastych, liście drzew , szyszki, żołędzie, gałązki drzew, kamyczki, saszetki zapachowe (zapach sosny, poziomki, konwalii…), konfitury lub żywe okazy poziomki, jagody, nagranie z odgłosami lasu, napis do globalnego czytania „Las” , nagranie na CD z piosenką do zabawy „Wirują listeczki” . Przebieg zajęcia: Przywitanie dzieci przez nauczyciela, zaproszenie do zabawy „Głuchy telefon” gdzie hasłem jest słowo „ Las” zabawa wyciszająca wprowadzająca w temat zajęcia. „Leśny obserwator”– nauczyciel prezentuje dzieciom plansze dydaktyczne z ilustracjami lasu. Dzieci swobodnie wypowiadają się co widzą na ilustracji. Rozmowa kierowana przez nauczyciela: Co możemy zbierać w lesie? (burza mózgów) Co spada w lesie z drzew? Jakie owoce możemy znaleźć w lesie? Co może Cię ukłuć w lesie? 3. „Pudełko sensoryczne” – rozpoznawanie przez dzieci zbiorów lasu dotykiem bez udziału wzroku, oczy zasłaniamy chustą. (Dzieci rozpoznają okazy naturalne przyniesione przez nauczyciela z lasu: szyszkę, kamyczek, gałązkę, żołędzia, liść, igłę sosny……..). Następnie wszystkie odgadnięte przedmioty układamy w linii na dywanie. Wypowiadamy ich nazwy głośno a następnie wyklaskujemy sylaby oraz podajemy ich liczbę. 4.„Pychotka”- rozpoznawanie za pomocą zmysłu smaku darów lasu takich jak poziomka, jagoda (naturalnych lub w postaci konfitury). Dzieci dostają przed tym zadaniem łyżeczki do degustacji. „Czym pachnie las”- dzieci rozpoznają za pomocą zmysłu węchu jakie zapachy można spotkać w lesie. Do tego zadania wykorzystujemy saszetki zapachowe sosny, poziomki, konwalii lub okazy naturalne. Oczywiście saszetki z zapachem przygotowujemy tak by zawartość nie była widoczna. „Leśna muzyka”– dzieci wsłuchując się w nagranie płyty CD z odgłosami lasu, dzieci rozpoznają charakterystyczne dźwięki lasu. „Wirują listeczki” – zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa przy muzyce. Dzieci do muzyki naśladują wirujące na wietrze listeczki, na głos tamburyna listeczki zasypiają. Podsumowanie zajęć: Przypomnij sobie nazwy na podstawie ilustracji jak wygląda: Szyszka Żołądź Poziomka Liść Igła sosny….. Podziękowanie za udział w zajęciu. Wręczenie naklejek motywacyjnych. AUTOR: Joanna Lizoń-Warchał Szkoła Podstawowa nr 17 w Jaworznie (Oddział przedszkolny „Kotki”)
- szpileczki i tablica na zasady - ludek na słomce: Przedszkolak Maciuś Formy: - indywidualna - grupowa. Przebieg zajęć. 1. Z dziećmi wita się Przedszkolak Maciuś ( postać na słomce). informuje, że bardzo, ale to bardzo ważna rzecz jest dziś do uzgodnienia. Nie mamy kodeksu przedszkolaka, a powinnyśmy. Kto wie co to jest kodeks?
Scenariusz zajęć w grupie 6-latków Temat: „ZABAWA KOLORAMI” Cel główny: rozwijanie wrażliwości zmysłów na bodźce estetyczne Cele operacyjne: dziecko......... - określa kolory podstawowe i pochodne - aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach - wypowiada się na określony temat - interpretuje muzykę ruchem Metody: czynna- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń percepcyjna- oparta na bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu słowna- opowiadanie, rozmowa Formy: praca z całą grupą, indywidualna praca dzieci przy stolikach Środki dydaktyczne: kolorowa folia, chustki-apaszki, nagranie magnetofonowe, karta pracy dla każdego dziecka, kredki Przebieg zajęć: „Jesteśmy już w przedszkolu, więc przywitajmy się, podajmy prawą rękę i uśmiechnijmy się”. Witamy wszystkich, którzy..... – mają kucyki, mają coś czerwonego w ubraniu, mają dziś dobry humor, wstali dziś z łóżka lewą nogą. o kolorowym lustrze (wg pomysłu B. Staniczek)- opowiadanie „Dawno, dawno temu był sobie kolorowy zamek, a w tym kolorowym zamku mieszkała wesoła królewna. Zawsze miała dobry humor. Zgadnijcie dlaczego? Miała ona czarodziejskie lustro z kolorowymi szybkami. Kiedy spoglądała do lustra wszystko stawało się wesołe i kolorowe. Aż pewnego dnia lustro rozbiło się na tysiące kawałków, a kolorowe szybki z lustra rozproszyły się po całym świecie. Królewna posmutniała, ale tylko na chwilę, gdyż pomyślała, że teraz miliony dzieci będą mogły patrzeć przez kolorowe szybki i będą miały zawsze dobry humor. Znowu była wesoła, chociaż nie miała już lustra. Ludzie na całym świecie znajdowali kolorowe szybki z rozbitego lustra. Kto przez nie spojrzał, widział, że świat jest kolorowy i wesoły” na temat treści bajki: - zastanówcie się czy tak naprawdę kolorowe szybki są nam potrzebne by być wesołym?- dlaczego? – czy szybki były potrzebne królewnie? –dlaczego? kawałków kolorowej folii- szybek. Dzieci oglądają przez nie świat, wymieniają się z kolegami, łączą dwa kolory naraz, określają powstałą w ten sposób barwę. Opowiadają o swoich spostrzeżeniach. kolorowych motyli z apaszkami ( Moment musical. Fr. Schubert) 6. Praca indywidualna przy stolikach- malowanie farbami plakatowymi n/t "Świat widziany przez kolorową szybkę" 7. Wspólne oglądanie prac dzieci, przygotowanie wystawy. (E. Sendela) SCENARIUSZ ZAJĘĆ Opracowanie: Aneta D. Grupa: 3-4- latki TEMAT: Dobre maniery – list od wróżki Delicji. Cel ogólny: Poszerzenie wiadomości na temat odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach, Posługiwanie się mową, słuchanie i rozumienie mowy dorosłych, Prezentacja własnych poglądów. Cele szczegółowe: (dziecko) Potrafi z zaciekawieniem wysłuchać czytanego przez nauczyciela treści listu, Współdziała podczas zabawy ,,Czary – Mary’’, Reaguje na polecenia nauczyciela, Wie, co znaczą słowa ,,złe i dobre maniery’’, Odpowiednio segreguje prezentowane zachowania na te dobre i złe, Formułuje prawidłowo wypowiedź, Chętnie i śmiało prezentuje własny pogląd na temat zachowania się w określonych sytuacjach, stara się go odpowiednio uzasadniać, Czerpie przyjemność z otrzymanej nagrody. Metody: Czynne – uczestnictwo w zabawach ruchowych. Słowne – wypowiedzi dzieci na temat odpowiednich manier. Oglądowe – oglądanie paczki otrzymanej od wróżki, obrazków dotyczących odpowiednich manier. Formy pracy: Z całą grupą i indywidualna. Pomoce: Paczki i listy od dobrej wróżki, Obrazki przedstawiające określone sytuacje związane z zachowaniem dzieci, Dwa kuferki: zielony – ilustrujący dobre maniery, czerwony – ilustrujący złe maniery, Muzyka z płyt CD, Czarodziejska różyczka, ,,złote klucze’’ dla każdego dziecka, Karty do pracy indywidualnej przy stolikach, Kredki. PRZEBIEG ZAJĘĆ: Powitanie. Otrzymanie przesyłki od dobrej wróżki Delicji (paczka i list). Wysłuchanie treści listu– krótka rozmowa na temat znaczenia powiedzeń – złe i dobre maniery. Treść listu od dobrej wróżki Delicji Drogie dzieci Zwracam się do Was z ogromną prośbą, bo tylko Wy mi możecie pomóc. Moja siostra – zła Wróżka Cytryna zabrała z mojej krainy ,,Dobrych Manier’’ trzy czarodziejskie klucze, które zamykały przesłany do Was zaczarowany czerwony kuferek. W kufrze tym znajdowały się uwięzione ,,złe maniery’’. Cytryna – moja siostra chce zaczarować wszystkie dzieci tak, aby stały się niegrzeczne, aby nigdy się nie śmiały, nie bawiłyby się zgodnie, krzyczały, hałasowały oraz źle się zachowywały. Dzieci, czy Wy chciałybyście się tak zachowywać? Chyba nie, prawda. Słyszałam od Waszej Pani, że jesteście bardzo grzecznymi przedszkolakami, dlatego proszę Was o pomoc. Odnajdźcie ,,złe maniery’’ i ukryjcie je w czerwonym kufrze, jak Wam się to uda otrzymacie ode mnie nagrodę. Tylko uważajcie, bo czyha na Was wiele niebezpieczeństw. Proszę pomóżcie. Dobra Wróżka Delicja 3. Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Czary – Mary’’. Treść piosenki: Czary-Mary Czary-Mary Uuuu.. (bis) Hokus, pokus. Kszsz… Kszsz… (bis) Pomożemy dziś wróżce Delicji. Hokus, pokus Kszsz… Kszsz… (bis) Pomożemy dziś wróżce Delicji. 4. Prezentacja ilustracji ze złym i dobrym zachowaniem dzieci, segregowanie ilustracji na te, które są warte naśladowania (zielony kuferek) i te, których dzieci nie powinny powielać (czerwony kuferek). Prezentacja własnych poglądów dzieci na powyższy temat. 5. Zabawa ruchowa ,,Wycieczka do krainy złej wróżki Cytryny’’. Segregowanie obrazków na te przedstawiające dobre zachowani i te złe. Umieszczane ich w odpowiednich zbiorach (kuferkach). 6. Otrzymanie kolejnej przesyłki od dobrej wróżki Delicji. Wysłuchanie podziękowania za okazaną pomoc. Otrzymanie nagród w postaci zawieszek – złote klucze zamykające złe maniery. 7. Praca indywidualna przy stolikach ,,Zaznacz, jakie to zachowanie’’. 8. Podsumowanie zajęć, wypowiedzi dzieci na temat przeżytej przygody. Opracowała: Aneta Doroz
. 163 389 220 356 733 185 492 490

scenariusz na dzień nauczyciela 4 latki